Logowanie SSH przy użyciu klucza RSA – jak używać kluczy i je generować

Wpis może nie jest bezpośrednio związany z marketingiem internetowym, ale wiele osób mających styczność z web designem potrzebuje od czasu do czasu zrobić coś na serwerze przez wiesz poleceń.

Co to jest SSH?

SSH to skrót od ang. Secure Shell (bezpieczna powłoka), która jest protokołem służącym do zdalnej obsługi komputera.
Umożliwia bezpieczne i szyfrowane połączenie z serwerem zdalnym, co oznacza, że dane przesyłane między klientem a serwerem są szyfrowane i nie mogą zostać przechwycone przez osoby trzecie. Protokół ten umożliwia również zdalne logowanie do serwera, a także przesyłanie plików między klientem a serwerem.

Gdzie wykorzystuje się ssh?

SSH jest często wykorzystywany przez administratorów systemów, programistów oraz innych osób, które muszą zdalnie zarządzać serwerami lub innymi urządzeniami sieciowymi. Protokół SSH jest często preferowany w porównaniu do innych protokołów, takich jak Telnet, ze względu na swoje zabezpieczenia i możliwości.

Generowanie kluczy SSH – krok po kroku

Na początku musimy wygenerować parę kluczy, za pomocą której będziemy mogli sie połaćzyć ze zdalnym serwerem. Metod mamy kilka:
a) użycie poleceń konsolowych w Linux lub MacOs
b) skorzystanie z bezpłatnego programu puttyGen – i to właśnie ta metoda zostanie opisana w tym wpisie
Ling do pobrania PuttyGen – https://www.ssh.com/ssh/putty/windows/puttygen

PuttyGen – generowanie kluczy
Odpalamy program najlepiej na prawach administratora:
W menu KEY upewniamy się, że mamy zaznaczony SSH-2 RSA key.


Następnie w sekcji: Parameters sprawdzamy czy jest zaznaczona opcja: RSA oraz długość klucza ustawiona jest na 2048 bitów.


Przechodzimy do sekcji: Actions i klikamy przycisk: Generate, aby rozpocząć generowanie klucza publicznego i prywatnego. Musimy pomachać troszkę myszką w pustym polu programu aby przekazać dane randomowe do wygenerowania klucza.


Po wygenerowaniu możemy zapisać nasze klucze. Publiczny oraz Prywatny.
Opcjonalnie możemy też dodać hasło do klucza prywatnego, ale wtedy podczas podłączenia będziemy musieli to hasło jeszcze dodatkowo podawać.

Klucz publiczny będziemy przesyłać na serwer z którym chcemy się łączyć, klucz prywatny potrzebny mam będzie „lokalnie” aby móc połączyć się z serwerem.
Zapisujemy klucze w bezpiecznym katalogu.

br

br

Zakochany w branży marketingu internetowego od 2004 roku.

Leave a Replay

Poznajmy się

Mam na imię Bartosz i w branży marketingu internetowego działam od 2004 roku.

Najnowsze na blogu

Zobacz mnie na Youtube

Chcesz być na bieżąco?

UWAGA. Wpisując swój adres email i klikając przycisk wyślij zgadzasz się, że co jakiś czas dostaniesz ode mnie wiadomość. PS. Ja też nie lubię spamu.

Scroll to Top